Představujeme vědeckou skupinu prof. Brůhy
Vědecká skupina na IV. interníklinice – klinice gastroenterologie a hepatologie podvedením prof. MUDr.Radana Brůhy, CSc., jezaměřena na klinický výzkum v oblasti metabolických jaterní onemocněnívčetně vzácných vrozenýchchorob, na problematikujaterní cirhózy a portální hypertenze i na oblast žlučových cest.Skupina se podílela na organizaci několika multicentrických studií; výzkumem v oblasti vrozených metabolických chorob i jaterní steatózy je napojena na mezinárodníspolupráci a je součástí MetabERN. Výzkumnými projektyje těsně spjata s Laboratoří pro výzkum nemocí jater a metabolismu hemu při ÚLBLD vedenou prof. MUDr. LiboremVítkem, Ph.D.
Výzkum cirhózy zde má tradiciVýzkum v oblasti cirhózy a portální hypertenze pokračuje vevíce než 30leté tradici a odborníci (as. MUDr. Jaromír Petrtýl,CSc.) se v poslední době se zaměřují na vývoj neinvazivníchmetod v hodnocení portální hypertenze. Dokladem kvalitvýzkumu jsou recentní publikace v IF časopisech. Dalšímsměrem výzkumu v této oblasti je nutriční péče o pacientys cirhózou.
Výzkum v oblasti vrozených metabolických chorob se týkápředevším Wilsonovy choroby – IV. interní klinika tvoříspolu s Neurologickou klinikou a Klinikou pediatrie a dědičných poruch metabolismu neformální centrum pro celouČR. Spolupracuje s několika zahraničními pracovišti (University Wien, University Heidelberg, University of CaliforniaDavis) a jejím výsledkem jsou publikace v top IF časopisech.V současné době se zaměřuje na problematiku fenotypického projevu této choroby včetně zkoumání vlivu mikrobiomua epigenetických faktorů. Skupina pacientů s Wilsonovouchorobou na klinice je z pohledu dlouhodobého sledovánícelosvětově největší publikovanou skupinou. Další oblastívýzkumu je porfyrická choroba. Výsledkem spolupráce sezahraničními pracovišti je publikace v top časopisu. V oblastivzácných chorob je klinika součástí Evropské referenční sítěMetabERN.
Experimentální i klinický výzkumCelosvětový výzkum v oboru hepatologie se v poslední dobězaměřuje na nealkoholovou tukovou chorobu jater (non-alcoholic fatty liver disease; NAFLD). Skupina R. Brůhy (MUDr. V. Šmíd, Ph.D., MUDr. K. Dvořák, Ph.D.,MUDr. B. Nováková) se na klinice zabývá experimentálními klinickým výzkumem v této oblasti již mnoho let. Výstupemje například intervenční studie týkající se léčby nenasycenýmimastnými kyselinami v rámci projektu AZV (jediná takovástudie provedená v ČR) či metody screeningu NAFLD v rizikových skupinách pacientů. Zahraniční spolupráce se týká především neinvazivního hodnocení jaterního poškození při NAFLD(OWL Metabolonomics Daria/Bilbao) a výsledkem je několikpublikací v top časopisech.
Vývoj nové léčby nemocí žlučových cestV oblasti žlučových cest se výzkum as. MUDr. Jaromíra Petrtýla, CSc., zaměřuje na problematiku benigních onemocnění žlučových cest a využití nových materiálů v léčbě stenóz žlučovýchcest. Ve spolupráci se společností ELLA CS Hradec Králové máklinika světovou prioritu ve využití biodegradabilních materiálův této indikaci. Dále jsou vyvíjeny možnosti léčby obtížné cholelithiázy včetně získávání různých přístupů do žlučových cest.Považujte prosím výše uvedené informace za pozvánku ke spolupráci, neboť jaterní choroby se týkají mnoha oblastí i mimo oborhepatologie či gastroenterologie, včetně nejčastějších civilizačních chorob.
V případě zájmu pište na: radan.bruha@lf1.cuni.cz.zdroj:1. LF UK
Donatio Universitatis Carolinae
Donatio Universitatis Carolinae je podpora významných vědeckých osobností, které mimořádně přispívají k odborné prestiži Univerzity Karlovy. V letošním - již pátém - ročníku podporu obdrží jedna laureátka a čtyři laureráti. Jedním z nich je:
prof. MUDr. Libor Vítek, Ph. D., MBA (1. lékařská fakulta UK)
Profesor Libor Vítek je světově uznávaným a oceňovaným odborníkem v oblasti experimentálního a klinického výzkumu katabolické dráhy hemu, zejména pak žlučového pigmentu bilirubinu. Mezi jeho stěžejní práce patří publikace v časopise Atherosclerosis o protektivním významu benigní hyperbilirubinémie na rozvoj ischemické choroby srdeční, která má 300 citací. Loni na základě své dlouholeté práce publikoval v prestižním vědeckém časopise New England Journal of Medicine (s impakt faktorem 74,690) článek o terapeutických vizích využití bilirubinu v léčbě zánětlivých onemocní. Jeho vědecký přínos dokládá též Hirschův index 34 a celkem více než 4300 citací jeho odborných prací, čímž se v posledních letech pravidelně stává nejlépe publikujícím vědcem 1. LF UK. Kromě klinického výzkumu úzce spolupracuje s odborníky v dalších biomedicínských oborech, a to jak v Česku, tak i v zahraničí.
Úspěch v kategorii Toxikologie
Vyfoť si své léto!
Prázdninová výzva „Vyfoťte si svoje léto!“ sklidila velký úspěch. Na redakční e-mail nám přišlo přes 200 fotografií. Slavná fotografka Alžběta Jungrová nakonec vybrala 5 nejlepších fotek. Jejich autoři získají mimo jiné i zápisník s fotografiemi Jungrové s vlastnoručním podpisem.
1. místo
Šimon Dostál: Krajanka